Неділя, 13.07.2025, 14:46
Вітаю Вас Гість | RSS
Відвідувачі
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 4474
Проверка сайта
Статистика
» Зареєстровані на сайті
Всього: 13
Нових за місяць: 0
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
Чоловіків: 10
Жінок: 3

Каталог файлів

Головна » Файли » Методична скарбничка

"Покрова Пресвятої Богородиці" (вих.Продан Н.М.)
18.10.2017, 10:13

 

Мета: ознайомити учнів з особливістю свята Покрови Пресвятої Богородиці; прилучати учнів до цінностей народного життя, традицій рідного краю; виховувати любов до рідної землі, її традицій, вірувань.

Хід самопідготовки

І.Організаційний момент. Створення емоційного настрою.

а) Створення умов для роботи вихованців на самопідготовці:

- перевірка наявності вихованців;

- перевірка навчального приладдя;

- обладнання класу;

- санітарно-гігієнічний стан класної кімнати.

б) Чіткий інструктаж про майбутню роботу

ІІ. Година спілкування «Свято Покрови»

1)Вправа «Струм».

Учасники стоять у колі, тримаються за руки, відчувають себе складовими одного організму, відчувають той «струм», який передається через руки учасників, згуртовуючи в одну команду.

2) Повідомлення теми, мети, завдань, мотивація діяльності.

Вихователь

Любов до свого народу, до своєї землі починається із знання народних традицій, обрядів, звичаїв, зі знання багатющої історії українського народу. Наша рідна Україна – славна і чудова земля із широкими чистими річками, мережаними нивами

Люди здавна шукали посередників і заступників перед Богом. Саме таким і є в нашій уяві образ Пресвятої Богородиці, яка, ми віримо, якщо її дуже попросити, заступиться і допоможе в важкі хвилини життя.«Діва десь предстоїть у церкві із ликами святих, невидимо за нас

молиться Богу, ангели з архієреями поклоняються, апостоли з пророками ликують, бо ради нас молиться Богородиця Предвічного Бога».

Покрова Пресвятої Богородиці — християнське і народне свято, відзначається церквами східного обряду (православними та греко-католиками) 14 жовтня.

Існує безліч легенд про те, як ощедровує Покрова людей своєю ласкою, яка милостива до тих вона, хто слухає і шанує своїх батьків, переймає матусину науку охайності, працьовитості, добра.

Учень.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці засноване на Русі князем Андрієм Боголюбським у 1164 році. Встановлене воно на честь Божої Матері, яка

зняла зі своєї голови хустку - покрову і розкинула її над людьми, що знаходились у церкві, одночасно молячись за їх спасіння і врятування від біди. Ось ця її довга біла покрова (омофор) і стала своєрідним оберегом України, символом її споконвічного прагнення до встановлення злагоди і миру між своїми і чужими землями.

Учень.

За легендою, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ'я — Константинополь, намагаючись захопити місто. Мешканці столиці Візантії у гарячий молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця, за оповіданнями, з'явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.

Як вказують деякі джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами.

За іншою версією, натхненням для свята стало видіння Андрія юродивого під час облоги Константинополя військами агарян. Пресвята Богородиця

з'явилася мешканцям міста у храмі та прийняла їх під свій захист покров. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано

Учень.

Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови. Деякі Покровські храми, переважно 18 століття вціліли до нашого часу. Перлиною української архітектури можуть вважатися Покровський собор Харкова, зведений у 1689 р., у стилі мішаного козацько-московського бароко та київська трибанна церква Покрови на Подолі, що зведена у 1766 році видатним Григоровичем-Барським..

Покрова була заступницею козаків у далеких походах, її зображення завжди було на хрестах, які носили козаки. Священною для кожного козака на Січі була Покровська церква, від порога якої січовики вирушали на захист рідної землі і куди з подякою за порятунок поверталися після походів. Після зруйнування Січі запорожці захопили з собою за Дунай і образ Пресвятої Покрови.. Козацтво України вважало своєю покровителькою і заступницею Покрову пресвятої Богородиці. Тому на Запоріжжі була збудована церква Святої Покрови. І куди б не заносила доля козаків, завжди з ними був образ Пресвятої Покрови. Ця ікона супроводжувала і оберігала їх у далекій дорозі.

Учень.

У найдревнішому регіоні селища височить найкрасивіша споруда козацького православного храму - Свято-Покровська церква. Храм Божий став свідком численних подій, що вирували впродовж сотень літ.

Храм перебудували козаки легендарного полковника Семена Палія, котрий жив у Гостомельському замку і боронив ці землі.

З 1793 р. церква перейшла з унії до православ'я. На кінець XIX ст. в Гостомелі

коштом парафіян було побудовано дерев'яну церкву, яка стала осередком культурного життя.

Учень.

Стояла ти гарна, струнка, білосніжна,

У зелені пишній як квітка цвіла.

Ти храмом була для людей православних,

Збудована ними — окраса села.

Дивилися в небо дзвіниця і купол,

На них золотії хрести.

І дзвони, і хори співали,

Туди всім хотілось прийти.

Були молодими у церкві вінчались,

І діток хрестили, й самі сповідались.

Приходила старість - молились за всіх,

До віри привчали нащадків своїх.

Учень.

Свято Покрови — давнє українське свято. Загальновідомою ознакою Покрови є те, що вона покриває землю або листям, або снігом.

До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої.

До початку жовтня закінчуються усі найважливіші сільські роботи на землі

(в тому числі сівба озимих) — завершений хліборобський цикл робіт.

Зібраний урожай (достаток) та більш-менш вільний час дають можливість для проведення весіль. Це найблагодатніша пора для весільних гулянь, початку

вечорниць. Звідси беруть свій початок весільні осінні тижні. Це свято — покровитель весіль, початок сезону на сватання та весілля, які закінчувались

за два тижні до Пилипівського посту. Це вже потім під впливом християнства воно оформилося у те, що дівчата, котрі бажали взяти шлюб саме цього року, мали побувати на святі Покрови у церкві і помолитися: «Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку», «Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру Землю і мене молоду», «Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою.»

На Покрову упродовж всього дня спостерігали за погодою: якщо з Півдня дув низовий вітер, зима буде теплою, якщо дув вітер із Півночі — холодною, із Заходу — сніжною. Коли протягом дня вітер змінює напрямок, то й зима буде нестійкою. Якщо на Покрову листя з вишень не опало, зима буде теплою, і якщо сніг не випав, то його не буде і в листопаді.

Яка погода на Покрову, такою буде зима.

– Якщо бузьки не відлетіли до Покрови – на теплу зиму.

– Вишня має зелене листя – буде сувора зима.

– Якщо сухо і тепло – зима буде пізньою.

– Якщо бджоли заліпили зовсім лотки – на сувору зиму

- Листя швидко осипається – на ранню і люту зиму.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці деякими невипадково вважається днем створення Української повстанської армії (УПА). Цього дня починаючи з 2005 року в містах України відбуваються хода та мітинги прихильників українського націоналізму.

Указом Президента України 14 жовтня – свято Покрови – оголошено Днем Захисника України14 жовтня є особливим днем для українців, він поєднав у собі три значущих підстави вважати його святковим: релігійну, державну, ідеологічну.

Світ у сяйві, не впізнати

Саду і городу:

То Покрова – світле свято

Нашого народу.

То Покрова землю вкрила

Щедрими плодами,

Розпростерла ніжні крила,

Стала понад нами.

То – Покрова-захисниця

Людей православних.

То – Богиня-помічниця

Запоріжців славних.

Грає осінь кольорова,

Пахнуть груші, сливи,

Усміхається Покрова

До дітей щасливих.

ІІІ. Підсумок дня.

Учні звітують про отримані оцінки на уроках, яка була поведінка.

Фізкультхвилинка.

IV. Виконання домашніх завдань.

У різновіковий групі учні сидять за партами згідно віку. На кожен клас папка з

розкладом, умовними позначеннями методів, якими вивчатимуться ці завдання.

Інструктаж, поради вихователя щодо вивчення домашніх завдань

V.Заключна частина.

Підсумок самопідготовки. Звертається увага на недоліки в роботі, називаються прізвища тих вихованців, хто добре працював, допомагав слабовстигаючим. Відмічаються учні, яким треба працювати активніше.

Категорія: Методична скарбничка | Додав: ishenckoyury2017
Переглядів: 156 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Новини України
Події та свята
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Copyright MyCorp © 2025
uCoz